Motoryzacja

Share |
2011-10-19

Tor Poznań Track Day

W minioną niedzielę 16 października odbyła się ostatnia w tym roku, IX edycja Akademii Sportowej Jazdy Porsche i Tor Poznań Track Day.

Przy doskonałej pogodzie ponad 50 kierowców doskonaliło swoje umiejętności w sportowej jeździe. Gościem specjalnym, zaproszonym przez Carrera Cars Team, był Kuba Giermaziak, odnoszący sukcesy w serii Porsche Supercup.


Od godziny 8 do 12 odbywały się zajęcia w grupach prowadzone przez doświadczonych kierowców wyścigowych. Pokazywali oni uczestnikom jak szybko i bezpiecznie pokonywać kolejne partie toru. Organizatorzy duży nacisk kładą na bezpieczeństwo uczestników. Wymagany jest kask, zapewniona jest opieka medyczna i przeciwpożarowa. Ponadto dla uczestników przygotowano catering, nowy partner imprezy Sushi Batory zadbał także o orientalne doznania. Na paddocku można było zaopatrzyć się w sportowe ogumienie oferowane przez Oponeo motorsport. Jeśli ktoś zapomniał z domu slicków, miał okazję do nadrobienia tego niedociągnięcia.

Najważniejsze w całej imprezie są jednak samochody. Tradycyjnie już największą popularnością cieszyły się wozy niemieckie i japońskie. Liczna reprezentacja Porsche 911 wszelkich odmian w asyście BMW walczyła o osiągnięcie najlepszego czasu przeciwko Nissanom GTR, Mitsubishi Lancer czy Honada S2000. To oczywiście nie wszystkie samochody które pojawiły się na torze, jednak trudno wymienić je wszystkie. Z ciekawych egzotyków, największą przyjemność sprawiało oglądanie pięknego BMW Z8 czy Maserati coupe. Ostatecznie najlepszy czas: 1:44.845, wykręciło Porsche 911 997 GT2. Systematycznie zwiększa się popularność Track Day’a, nic w tym dziwnego ponieważ za stosunkowo niską opłatę można miło spędzić dzień na jedynym w Polsce prawdziwym torze wyścigowym, ponadto z instruktażem doświadczonych kierowców, cateringiem i profesjonalnym pomiarem czasu. nie ma zatem wątpliwości, że przyszłoroczna seria Track Day na torze Poznań będzie przynajmniej równie udana.

Wiktor Słup-Ostrawski

Stajnia Klasyków