Rozrywka

Share |
2010-11-17

Małgorzata Karp-Soja - Vacat dla koronki

Świat pełen jest otwartych parasoli, kolistych cylindrów i kapeluszy, modelowo ukształtowanych niewieścich biustów, paradnych i bezwstydnie wybujałych bicykli...

A wszystko zaczęło się w raju. Już na samym początku świata kobieta chciała przechytrzyć Pana Boga. Wypędzona z niebiańskiej krainy Ewa zaludniła po- tem ziemski padół niezliczonym bogactwem istot wywodzących się z jej nieod- gadnionej natury. To właśnie z jej żebra przychodziły i przychodzą na świat żony i konkubiny, damy i lampucery, zakonnice i kurtyzany, cesarzowe i niewolnice, królowej i posługaczki, święte i ladacznice. To wszystko, co wymknęło się Panu Bogu spod kontroli może próbować zrozumieć tylko ten, kto na swój własny rachunek usi- łuje stworzyć swój własny świat.


A świat Małgorzaty Karp-Soja pełen jest otwartych parasoli, kolistych cylindrów i kapeluszy, modelowo ukształtowanych niewieścich biustów, paradnych i bezwstydnie wybujałych bicykli – tego wszystkiego, co bywa bliskim krewniakiem koła. Bo właśnie koło jest symbolem kobiecości. A jak wiadomo podróż po kolistym okręgu nigdy się nie kończy. I właśnie dlatego wciąż jeszcze długa pozostaje droga do upra- gnionego celu, wciąż jeszcze niezapełniony jest „Vacat dla koronki”.


Małgorzatę Karp-Soja otacza w jej artystycznej wędrówce filozoficzna mgiełka przekory i autoironii. Artystka wędruje wybraną przez siebie ścieżką z dala od zatło- czonych autostrad krokiem lekkim i powabnym, ale też z powagą i godnością. Tak jak przystało na prawdziwą damę. I idzie przed siebie – jak to poświadczają jej płótna – na wysokich, na bardzo wysokich obcasach.

17 listopada - 13 grudnia 2010
Wernisaż:
17.11.2010, 19:00
Galeria Panorama Krakowskiego Centrum Konferencyjnego
ul. Krakowska 68
32-085 Modlnica k.Krakowa

Artinfo.pl