Wystrój & Dekoracja

Share |
2012-06-22

Piękne i użyteczne. Nakrycia stołowe epoki secesji i art déco

Wystawa przybliża moment narodzin nowoczesnego designu na przykładzie nakryć stołowych epoki secesji i art déco.

Zestawia szerokie spektrum realizacji ośrodków polskich i zagranicznych, wykonanych w rozmaitych technikach artystycznych. Znajdują się wśród nich dzieła firm wiodących w dziedzinie szkła, ceramiki i wyrobów metalowych, takie jak: Émile Gallé w Nancy, Louis Comfort Tiffany w Nowym Jorku, Württembergische Metallwarenfabrik w Geislingen. Na uwagę zasługuje zwłaszcza grupa secesyjnych szkieł warstwowych i iryzujących, jak również późniejszych wyrobów ze szkła szlifowanego oraz prasowanego, pochodzących z licznych ośrodków francuskich, czeskich i niemieckich.


Bogato są prezentowane dokonania polskich projektantów i producentów, głównie ze środowisk Warszawy i Krakowa, a także Poznania, Pacykowa, itd. Wystawa ukazuje zwłaszcza wyroby pierwszych polskich firm, które zbudowały swój wizerunek wykorzystując wzornictwo: fabryki porcelany w Ćmielowie, hut szkła Niemen i Hortensja oraz warszawskich producentów wyrobów metalowych Norblin, Fraget, Bracia Henneberg.


Zabytkowe nakrycia zostały pokazane w szerszym kontekście innych elementów typowych dla wystroju wnętrz przełomu XIX i XX w. oraz okresu międzywojennego (mebli, form rzeźbiarskich). Można porównać formy kilimów, m.in. projektu B. Tretera, z warsztatów Krakowa (Artystycznej Pracowni Kilimów Wandy Grottowej), Warszawy (Spółdzielni Artystów i Rzemieślników „Ład”), podlwowskich Glinian oraz rejonu Kosowa.


Obok sławnych obiektów muzealnych (użyczonych przez Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum w Bielsku-Białej, Muzeum Mazowieckie w Płocku) eksponowane są dzieła z prywatnych kolekcji warszawskich i krakowskich, niektóre po raz pierwszy pokazywane publicznie!

 

22 czerwca - 02 września 2012

Muzeum Żup Krakowskich

ul.Zamkowa 8

32-020 Wieliczka

 

Artinfo.pl