Wystrój & Dekoracja

Share |
2012-05-17

Rosenthal w Poznaniu

„Rosenthal kuns(z)t” w poznańskiej galerii ARTYKWARIAT to propozycja dla wszystkich, którzy troszczą się nie tylko o to, co na talerzu, ale również – na jakim talerzu.
 

ARTYKWARIAT, zajmujący się promocją sztuki zachodnioeuropejskiej XIX i początku XX wieku, przygotował ekspozycję, która ukaże tradycje firmy Rosenthal od początku jej istnienia do dziś. Zamysł jest tym ciekawszy, że wytwórnia od ponad stu lat nie tylko oferuje wyroby na wysokim poziomie, ale przede wszystkim współpracuje z najwybitniejszymi artystami i projektantami na świecie jak: Henry van de Velde, Walter Gropius, Constantin Holzer-Defanti, Salvador Dalí, Andy Warhol, Patricia Urquiola czy Versace.

Na wystawie zaprezentowane zostaną obiekty z przełomu XIX i XX wieku: malowane i biskwitowe figurki, unikatowe filiżanki, kolekcjonerskie serwisy śniadaniowe. Przedmiotom o ponadstuletniej tradycji towarzyszyć będą współczesne wzory wyrobów Rosenthala, między innymi nowa, niepokazywana dotąd linia serwisów, ozdobne plakiety i – świetnie ukazująca przemiany wzornictwa firmy – kolekcja porcelanowych dzbanków.


 

Zobaczycie przedmioty z kolekcji galerii ARTYKWARIAT, a także ze zbiorów prywatnych, między innymi: Vladimira Malakhova – wybitnego tancerza baletowego, Jana Stanisława Witkiewicza – autora wielu publikacji poświęconych porcelanowym figurom, a także Andrzeja Kareńskiego-Tschurla – konsula honorowego Republiki Federalnej Niemiec i generalnego dystrybutora firm Rosenthal oraz Kartell w Polsce, we współpracy z którymi odbywa się wystawa.

„Rosenthal kuns(z)t”
11 maja – 9 czerwca
ARTYKWARIAT, Poznań

Art&Business