Share |

TAG Heuer

Luksusowe zegarki damskie i męskie

OPIS FIRMY

Od początku swego istnienia firma TAG Heuer uznawana była za pioniera nowoczesnych technologii i w swoich niezwykle śmiałych produktach podejmowała wyzwanie, które sama sobie narzuciła, czyli tworzenie coraz dokładniejszych zegarków sportowych. Spory dorobek TAG Heuera w precyzyjnym pomiarze czasu to w dużej mierze zasługa założyciela firmy, Edouarda Heuera.

Historia marki zaczyna się w 1860 roku, kiedy 20-letni Edouard Heuer otworzył zegarmistrzowski warsztat w małej, górskiej miejscowości Saint-Imier. Kiedy zaczynał swoją działalność, zegarki nakręcane były jeszcze za pomocą specjalnego kluczyka, jednak już w 1869 roku jego wynalazek na zawsze zmienił bieg historii czasomierzy. Opatentowany przez niego system naciągu, który był obsługiwany za pomocą koronki, a nie kluczyka, przyniósł Heuerowi sławę i ogromny sukces na Światowej Wystawie w Wiedniu w 1873 roku.
Edouard Heuer był także pierwszym zegarmistrzem, który zaryzykował wprowadzenie do seryjnej produkcji chronografów. Analizując poszczególne elementy mechanizmu, w 1887 roku Heuer wpadł na pomysł stworzenia i opatentowania nieskomplikowanego, ale skutecznego modułu, tzw. przestawnego zębnika, który do dziś stanowi jedną z najważniejszych części w mechanicznych chronografach.

Potomkowie Edouarda Heuera - Jules-Edouard i Charles-Auguste - nie chcieli poprzestać na tych rozwiązaniach. Ich celem było tworzenie bardzo dokładnych urządzeń do pomiaru czasu. Swoją wielką szansę upatrywali przede wszystkim we współpracy z organizatorami coraz bardziej popularnych dyscyplin sportowych, zwłaszcza wyścigów samochodowych, w których niezwykle ważny był precyzyjny chronometraż. W 1911 roku opatentowany został pierwszy 12-godzinny stoper o nazwie Time of Trip, który mógł być montowany na tablicy przyrządów w samochodach i samolotach. Urządzenie to oprócz czasu wskazywało także długość podróży, dzięki czemu stało się bardzo popularne w wielu aeroklubach.

Rosnąca popularność wyścigów samochodowych na początku XX wieku wpłynęła także na wzrost zainteresowania coraz bardziej precyzyjnymi zegarkami.
Charles-Auguste Heuer postanowił zmierzyć się z tym wyzwaniem. I tak, w 1916 roku powstał Mikrograph, pierwszy na świecie stoper, który mierzył czas z dokładnością do 1/100 sekundy, podczas gdy najbardziej precyzyjne stopery mogły dokonywać pomiarów z dokładnością do 1/5 sekundy.

W 1933 roku powstała Autavia, pierwszy stoper z 8-dniową rezerwą chodu, który montowany był na stałe na tablicach rozdzielczych samochodów i samolotów, na co wskazywała także jego nazwa, utworzona z połączenia dwóch wyrazów „AUTomobile” i „AVIAtion” (samochód i lotnictwo).

Na początku lat 50. firma produkowała m.in. zegarki dla amerykańskiego detalisty Abercrombie & Fitch, dla którego powstał model Seafarer, pierwszy zegarek dla żeglarzy z funkcją chronografu, 5-minutową funkcją odliczania wstecznego, wskazaniami przypływów i odpływów, a także wskazaniami faz Księżyca. Później na rynku pojawił się model Twin-Time, który wskazywał jednocześnie czas dwóch stref.

W 1958 roku zarząd firmy postanowił otworzyć filię w Stanach Zjednoczonych, nadzór nad jej działalnością powierzył 27-letniemu Jackowi W. Heuerowi. Jako zdolny zegarmistrz i projektant, Jack stworzył w 1964 roku zegarek Carrera. Jego nazwa pochodziła od wyścigu Carrera Panamericana w Meksyku, uznawanego za najcięższy test wytrzymałości, jakiemu poddawane były samochody startujące w wyścigach organizowanych w latach 50.

Rok po zaprezentowaniu modelu Carrera, firma Heuer wzięła udział w niezwykłym przedsięwzięciu, które opatrzone było kryptonimem „ściśle tajne” oraz kodem „99”. Nad projektem pracowały wspólnie cztery firmy: Büren Watch S.A., Dubois Depraz, Breitling i Heuer, a ich celem było stworzenie chronografu z automatycznym naciągiem, czyli konstrukcji, jakiej nikt wcześniej nie stworzył.

Wtedy było to wielkim technologicznym wyzwaniem i wiązało się ze sporym ryzykiem finansowym. Z jednej strony obawiano się inwestować w tak ryzykowny projekt, jednak pojawienie się nowoczesnego chronografu mogło okazać się wielką szansą dla przeżywającego stagnację rynku zegarkowego.
Prace nad ściśle tajnym projektem o roboczej nazwie 99, prowadzone były w dużym pośpiechu, ponieważ jak głosiły plotki, nad podobnymi mechanizmami pracowali także inni producenci zegarków.

Na oficjalną prezentację kalibru 11 Chronomatic (nazwa była skrótem od: Chronograph Automatic) trzeba było poczekać do 3 marca 1969 roku. Pokazano go jednocześnie w kilku miastach: Genewie, Nowym Jorku, Tokio, Bejrucie i Hongkongu. Niedługo po premierze Chronomatic’a, Heuer zaprezentował aż trzy modele wyposażone w nowy mechanizm, czyli Carrera, Autavia i Monaco.
Budowa kalibru 11 wymusiła przeniesienie koronki na godzinę 9 (koronka nie służyła do nakręcania tylko do dokonywania korekt wskazań czasu i datownika). Ten techniczny zabieg miał, jak się później okazało, także znaczenie marketingowe, ponieważ dzięki niemu model był natychmiast rozpoznawalny.

Nie sposób opisać wszystkich modeli i rozwiązań wprowadzonych przez firmę TAG Heuer. Co jednak warte jest podkreślenia, to fakt, iż co jakiś czas pojawiają się odświeżone wersje słynnych czasomierzy. Warto zatem śledzić pasjonujący  i spektakularny rozwój tej marki, która od początku uznawana jest za pioniera nowoczesnych technologii i w swoich niezwykle śmiałych produktach podejmuje wyzwanie, które sama sobie narzuca, tworząc coraz dokładniejsze sportowe zegarki.