Kamienica Pod Orłem
Luksusowy pasaż handlowy
Opis firmy
Budynek Pod Orłem powstał w 1875 roku, w miejscu dawnego hotelu " Pod Czarnym Orłem". Obiekt wzniesiony został w stylu neobarokowo-klacysystycznym, przez Jakuba Grossa, fabrykanta wódek i likierów z Białej, na wzór hoteli wiedeńskich.
Fasada pokryta jest urozmaiconymi ozdobami neobarokowymi w postaci jońskich pilastrów, medalionów z orłami, lwich pysków i wazonów oraz stylizowanym orłem i puttami u szczytu.W 1992 roku przeprowadzono kompletną renowację, w wyniku której powstał pasaż handlowy.
W lutym 2004 roku Pod Orłem stał się własnością "11 Listopada 60-62" Sp. z o.o. Obecnie w budynku znajduje się luksusowy pasaż handlowy, reprezentacyjna sala balowa oraz pomieszczenia biurowe - wszystkie powierzchnie przeznaczone są pod wynajem.
W skład kamienicy wchodzą: kamienica właściwa o 3 kondygnacjach oraz trzypiętrowy budynek dawnego hotelu "Pod Orłem" z facjatami w dachu. Obydwa obiekty są ze sobą połączone i podpiwniczone. Łączna powierzchnia użytkowa wynosi ok. 4,500 m2 z czego 709 m2 zajmuje Sala Redutowa.
Budynek Pod Orłem usytuowany jest w samym centrum miasta Bielsko-Biała, przy głównej ulicy handlowej 11 Listopada.
Lista firm znajdujących się w pasażu >>
Sala Redutowa - jedna z najpiękniejszych tego typu w Polsce, mieści się na pierwszym piętrze hotelu "Pod Orłem". Jej neorenesansowy styl zachwyca wspaniałymi plafonami, żeliwnymi arkadami, bogatą dekoracją sztukatorską.
![]() |
Od początku swego istnienia, jako wnętrze reprezentujące wysoki europejski standard, piękna sala Redutowa cieszyła się dużą sławą i popularnością wśród elit z kręgów artystycznych, przemysłowych i politycznych.
Organizowano w niej wystawy malarskie, przedstawienia teatralne i kabaretowe oraz bale, w których biorącą udział śmietanka towarzyska kwestowała na cele dobroczynne i narodowe.
Pierwszym znamienitym gościem Sali Redutowej był arcyksiążę Karol Habsburg (późniejszy ostatni cesarz Austrii), który w 1912 roku przebywał w bialskim hotelu wraz z małżonką. Wybitną osobowością, która na początku 1915 roku wielokrotnie gościła w hotelu, był Józef Piłsudski. Jako dowódca I Brygady Legionów uczestniczył w organizowanych w Sali Redutowej polskich imprezach narodowych.
Inne znaczące wydarzenia, jakie miały miejsce w Sali Redutowej to pokazy bialskiego "Sokoła" i walk zapaśniczych z udziałem m.in. Zbyszka Cyganiewicza; występy lwowskiego "Teatru Polskiego" w czasie I wojny światowej.
W latach trzydziestych bale karnawałowe , takie jak np. bal Ligi Morskiej i Kolonialnej w 1930 r., wypełniały egzotycznie dekorowaną sale. Jej wnętrza były nieodzownym miejscem spotkań i życia towarzyskiego elity bialskiej.
Kamienica "Pod Orłem" to nie tylko powierzchnia pasażu handlowego, gdzie znajdują się luksusowe sklepy i usługi lecz także biura, znajdujące się na wyższych piętrach budynku.
Świetna lokalizacja powierzchni biurowych, wykończenie na wysokim poziomie a także przystępna cena - o to, co możemy zaoferować Państwu, którzy szukacie atrakcyjnego miejsca na swoje biuro lub pracownię.













Podaj swój adres e-mail






.jpg)