Share |

Likus Home Concept

OPIS FIRMY

Idea stworzenia galerii, rodzi się z potrzeby zrealizowania specjalnego projektu, który miałby na celu pokazanie produktu jako obiektu unikalnego i niepowtarzalnego.


Wieloletnia współpraca z firmą Baxter oraz Richard Ginori zaowocowała powstaniem nowej koncepcji; w sposób naturalny pojawiły się wspólne myśli przewodnie, które przyczyniły się do powstania tego projektu.

Galeria czasowa Likus Home Concept, Temporary Store, to miejsce,  gdzie przez sześć miesięcy prezentowane będą nowe granice designu,  gdzie kolekcje mebli i porcelany łączą się ze sztuką, gdzie coraz większe znaczenie posiada unikalny charakter poszczególnych przedmiotów.W tym kontekście każdy przedmiot ma podwójną funkcję: użytkową i artystyczną.

Inauguracja  Likus  Home Concept odbyła się 25 listopada 2010. Patronem medialnym otwarcia  był miesięcznik Elle Decoration/ edycja polska.


Jest to formuła Galerii, w której poszczególne meble przedstawione są jako unikalne eksponaty i tak, jak w przypadku wystawy sztuki, ma ona określony czas trwania.Tylko przez okres 6 miesięcy można podziwiać wspomniane obiekty w tej jednorazowej i autorskiej aranżacji.

Galeria zlokalizowana jest w zabytkowej renesansowej kamienicy, całkowicie odrestaurowanej i w śmiały sposób zmodernizowanej. Lokal znajduje się na pierwszym piętrze (piano nobile) i posiada okna wychodzące bezpośrednio na krakowski rynek - główny plac, stanowiący kluczowe centrum całego miasta.

Baxter zaprezentował część kolekcji Punto Oro, według projektu Paoli Navone; projekt ten zapowiada prawdziwą metamorfozę – skóra, tak jak tkanina, zostaje poddana różnego rodzaju procesom: jest farbowana, patynowana, dopracowana - niczym akcesoria mody. Skóra traktowana jest jak nowy,  plastyczny surowiec. Jest łączona z metalem, fastrygowana, nakładana jak pokrowiec, tapicerowana, wycinana. Paola Navone wydobywa odmienny aspekt skóry, tworząc nowy, nowoczesny i zaskakujący repertuar dekoratorski.

Paola Navone jest również autorką kilku zaprezentowanych w Galerii kolekcji porcelany .Również i w tym przypadku  pojawia się dodatkowy walor: funkcjonalny i  estetyczny. Hasłem przewodnim projektów artystki jest wielofunkcyjność. Patrzymy na przedmioty z zupełnie innej perspektywy, możemy z nich korzystać, re-interpretować w zależności od potrzeby chwili, nastroju, własnej kreatywności…

Prawdziwa innowacja polega na zestawieniu produktów Baxtera z przedmiotami vintage, zrealizowanymi przez parę designerów cieszących się międzynarodowym uznaniem - Dragę Obradovic oraz Aurela K. Basedowa. Wspólnym, łączącym firmę Baxter i dwoje artystów wątkiem jest „recycling” - odpowiadający na rosnącą potrzebę eko-zaangażowania. Draga i Aurel przekształcają sprzęty odzyskane ze starych fabryk, ożywiając je i tworząc z nich prawdziwe rzeźby:  Aurel opracowuje mury,  ściany, meble i pojedyncze obiekty, poddając je nieoczekiwanym transformacjom, tworząc z nich niepowtarzalne dzieła. To, w połączeniu z tkaninami obiciowymi według projektu Dragi, tworzy fascynujący i bardzo udany stylistyczny  mariaż.