Wystrój & Dekoracja

Share |
2017-02-17

Ekskluzywne wnętrza w stylu nowojorskich apartamentów

Nowy York od lat nieprzerwanie fascynuje, zadziwia, inspiruje. Tętniąca życiem aglomeracja stała się prawdziwą ikoną popkultury. 

Pomiędzy Bronksem, a Manhattanem rozgrywa się akcja niezliczonych filmów, seriali i sztuk teatralnych. Unikatowy styl mieszkańców miasta, zarówno jeśli chodzi o modę uliczną, jak i aranżację przestrzeni, zsyła natchnienie projektantom, dekoratorom wnętrz oraz architektom.  Nowojorczycy z kolei  przekształcają po swojemu ich dzieła. Dzięki przenikaniu się codzienności ze sztuką wykształcił się specyficzny nowojorski styl, chętnie naśladowany w różnych częściach świata.

Fascynacja Nowym Yorkiem nie ominęła także Polski, coraz więcej Polaków chce mieć wnętrza urządzone w stylu amerykańskich apartamentów. Dlatego też warto poznać kilka podstawowych zasad nowojorskiego stylu:

Przestronne i jasno oświetlone wnętrza

Amerykańskie apartamenty i domy mają rozległą powierzchnię. Musi się znaleźć miejsce dla dużej kuchni z wyspą, salonu, jadalni, kilku sypialni. Kuchnia często połączona jest z jadalnią i salonem, dlatego mieszkańcy przywiązują dużą wagę do jej wystroju. Królują piękne drewniane meble z ramami, blaty z marmuru lub innych szlachetnych materiałów. Jadalnia  najczęściej mieści się w strefie wyjściowej.

Pomieszczenia są jasne i przestronne, charakterystyczne okna ze szprosami zapewniają dużą ilość naturalnego oświetlenia. W salonie pozycją obowiązkową jest kominek, a także wygodna kanapa i fotele. Meble często mają niklowane wykończenia, dużą wagę przywiązuje się do pozornie niewidocznych detali i wykończeń.

Projekty Intellio designers

Eklektyzm

Nowy York to wielonarodowościowy, wielokulturowy i wielojęzyczny tygiel. Ta różnorodność znalazła odzwierciedlenie w estetycznych upodobaniach mieszkańców. Eklektyzm stał się cechą definiującą styl miasta. W nowojorskich wnętrzach w harmonijny sposób mieszają się różne style, a pozornie niepasujące do siebie elementy układają się w spójną, przytulną i elegancką całość.  Najbardziej popularne są kombinacje stylu klasycznego z elementami art deco i vintage.

Jednak ta dowolność w zestawianiu ze sobą poszczególnych elementów może stać się stylistyczną pułapką. Łatwo przesadzić i zamiast spójnej, harmonijnej aranżacji otrzymać groteskową karykaturę nowojorskich apartamentów. Tym bardziej, że w ich wystroju nie brakuje ornamentów. Sufity i ściany zdobią sztukaterie, listy i panele dekoracyjne. Na komodach stoją fotografie w ramkach, a na kanapach i fotelach leżą ozdobne poduszki. Barwne wzorzyste tkaniny, zasłony, dywany, poduchy tworzą przytulny, domowy nastrój.

Projekty wnętrz Intellio designers

Symetria

Amerykanie kochają symetrię. Meble i dodatki rozmieszczone są według przejrzystych zasad. W pobliżu kominka powinna stać kanapa, a obok niej naprzeciwko siebie, dwa tapicerowane fotele. Nie brzmi to zbyt ekscytująco, ale to właśnie zamiłowanie do symetrii nadaje spójność eklektycznym wnętrzom.

Aranżacje wnętrz Intellio designers

 

Blask i glamour

Bardzo ważnym elementem amerykańskich wnętrz są złote i srebrne detale. Meble często wykończone są metalowymi dodatkami, lustra tkwią w pozłacanych ramach, na ścianach wiszą złote kinkiety. Pomieszczenia dodatkowo ozdabiają kryształowe żyrandole oraz połyskujące misy, wazony i bibeloty.

Projekty wnętrz Intellio designers

Kolorystyka

Dla amerykańskich wnętrz typowe są neutralne kolory: biały, czarny, szary, beżowy i taupe. Jednak można zobaczyć ściany ozdobione wzorzystymi tapetami. Stonowana kolorystyka występuje we wnętrzach, w których podkreślane są kolorowe dodatki: poduchy, dywany, zasłony.

Projekty wnętrz Intellio designers

Okno wykuszowe - bay window

Nowojorczycy traktują je jako dodatkowe miejsce do relaksu. Przytulna wnęka, wymoszczona poduszkami jest idealnym miejscem do odpoczynku, czytania książek czy drzemki.

Aranżacje Intellio designers

Projekty Intellio designers

Urządzenie domu czy apartamentu, zgodnie z powyższymi zasadami, wcale nie jest tak łatwe, jakby się mogło wydawać. Łatwo popaść w przesadę i zbłądzić w rejony kiczu. Profesjonalne firmy oferują mniej lub bardziej udane aranżacje. Na uwagę zasługują projekty biura Intellio designers, specjalizującego się w luksusowych projektach dla wymagających Klientów.

Intellio designers w pełni zasługuje na reputację biura projektów wnętrz na najwyższym światowym poziomie. Projekty zespołu słyną z doskonałego gustu, dbałości o jakość, oryginalność i harmonię.  Wyrafinowane, spójne wnętrza zapewniają mieszkańcom przytulność i wygodę, pozwalają poczuć się wyjątkowo i w pełni rozkoszować się własnym, unikatowym azylem. Każda aranżacja uwzględnia smak oraz indywidualne wymagania Klienta.

Założycielka biura Intellio designers

Renoma biura jest w dużej mierze zasługą jej założycielki. Agnieszka Liniewska- Baran, która urzeczywistniła marzenie o założeniu w Polsce biura projektowego oferującego usługi na najwyższym światowym poziomie. Długo przygotowywała się do tego zadania. Pierwsze doświadczenia zdobyła w pracowni architektonicznej swoich rodziców, późniejsze podróże do Włoch i Hiszpanii pozwoliły jej poznać światowe trendy projektowania wnętrz i ukształtować indywidualny, rozpoznawalny styl.

Projektantka uwielbia zalane światłem wnętrza, wybiera stonowane kolory: beże, brązy i odcienie taupe. W swych projektach łączy przeróżne materiały takie jak: drewno, beton, kamień. Proste formy przełamuje wyrazistymi ozdobami. Styl nowojorski jest więc dla niej naturalnym żywiołem.

Agnieszka Liniewska - Baran jednak swobodnie porusza się w różnych konwencjach. Rozumiejąc zasady rządzące poszczególnymi stylami, twórczo je interpretuje i nie powiela utartych schematów. Zaprojektowane przez nią pomieszczenia raczej oddają istotę danego stylu niż niewolniczo go kopiują. W niezwykły sposób dopasowuje projekty do oczekiwań Klientów, nie tracąc przy tym  indywidualnego charakteru.