Biżuteria & Zegarki

Share |
2015-08-14

Certina DS-8 Moon Phase i niebieski księżyc

Faza księżyca - oglądana z Ziemi część księżyca, która oświetlona jest przez Słońce. W zeszłym miesiącu miało miejsce zjawisko Blue Moon, tzw. niebieski księżyc. 

Co to oznacza? Jest to druga pełnia występująca w tym samym miesiącu kalendarzowym. Takie zjawisko miało miejsce w lipcu i występuje ono, mniej więcej co 2,5 roku. Co faza księżyca ma wspólnego z zegarmistrzostwem? Odpowiedź brzmi, że wiele. Jest wiele  firm, które w swoich czasomierzach umieszcza  wskazanie fazy księżyca, ale sposób w jaki zrobiła to marka Certina jest dotąd niespotykany. W tym tekście postaramy się przedstawić, naszym zdaniem najciekawszą nowość z Certiny wyposażoną w wyjątkowe wskazanie wspomnianych już faz księżyca. Dlaczego wyjątkowe? 

Na pierwszy rzut oka zegarek nie wyróżnia się od innych modeli ze stoperem, ale im bardziej mu się przygladamy,  tym bardziej staje się on fascynujący. Obok standardowych danych zamieszczonych na tarczy i deklu, jakie można odczytać biorąc go do ręki, czyli: szafirowe szkło, 100 metrów wodoszczelności, mechanizm PRECIDRIVE czy też system DS - opisywany już przez nas wcześniej.  Wszystko to w mechanizmie zamkniętym w 42 mm kopercie.

Żeby zrozumieć wyjątkowość tego modelu, trzeba przyjrzeć się bliżej zegarkowi.Zacznijmy od tarczy. Złote nakładane indeksy i brązowa matowa tarcza, to tylko część tego, co kryje w sobie ten zegarek. Spójrzmy głębiej. Na godzinie 10 została  umieszczona faza księżyca. Pod  główną tarczą zegarka widzimy kolejną, obracającą się minitarczę z  księżycem na nieboskłonie.

Dodatkowym, widocznym elementem tego wskazania jest skala miesiąca synodycznego - tak jest określany czas pomiędzy kolejnymi nowiami księżyca. Wynosi on  29 dni, 12 godzin, 44 minuty i 3 sekundy. Jest to w przybliżeniu 29,5 dnia- i tak też jest oznaczona  podziałka . W większości zegarków ze wskazaniem fazy księżyca, jest tylko obrazowo przedstawiony ten naturalny satelita Ziemi, czasami naniesiona jest podziałka liczbowa miesiąca synodycznego. Tutaj, w dolnej części wskazania mamy jeszcze 4 małe okienka, w których pokazuje się wskazanie, jeśli mamy nów, pierwszą kwadrę,  pełnię, czy kwadrę ostatnią.  

 

Na godzinie drugiej, we wgłębieniu tarczy, umieszczone jest   wskazanie minut i godzin stopera. Jego realizacja też jest wyjątkowa ponieważ pod licznikiem minut stopera została umieszczona tarcza z oznaczeniami cyfrowymi licznikiem odmierzanych przez stoper godzin. Mogłoby się wydawać, że to już koniec nietypowych rozwiązań, ale jest jeszcze „ukryty” sekundnik umieszczony na godzinie 6, którego wskazówka również porusza się pod tarczą.

Wrażenie jakie można odnieść przy oglądaniu tego zegarka jest takie, że tarcza ma kilka  płaszczyzn, których nie sposób policzyć. Potwierdzeniem tej sugestii jest także datownik, który został ukryty głęboko w tarczy, a podkreślony złotą ramką.

Pełen obraz zegarka czyni go naszym zdaniem najciekawszą propozycją dla osób, które chcą mieć w swoim czasomierzu, bardzo precyzyjny pomiar czasu, stoper oraz fazę księżyca.

Jeśli ktoś z Państwa jest zainteresowany zakupem tego zegarka to poniżej prezentujemy bezpośredni link na stronę z tym produktem:

http://www.e-zegarki.info.pl/sklep/produkt/1561/certina_ds-8_chrono_moonphase_precidrive_c033-450-.html

Jakub Wojdat