Nieruchomości

Share |
2009-12-26

Magia Osady Czorsztyn

Marzeniem wielu z nas jest posiadanie własnego domu.  W głowie tworzymy wizje perfekcyjnego miejsca i budynku.

Z racji intensywności życia idealnym wydaje się miejsce zaciszne, na łonie natury, gdzie można pooddychać świeżym powietrzem, z daleka od codziennego zgiełku.

Czy to tylko idylla czy może jest gdzieś takie miejsce, gdzie każdy z nas mógłby się zaszyć i zrelaksować wpatrując się w płomienie igrające w kominku? Owszem! Rozwiązanie jest proste- Osada Czorsztyn.

 

Położenie

Gmina Czorsztyn  znajduje się w województwie małopolskim. Położona jest na wschodnim skraju Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, na pograniczu Pienin i Gorców, w samym sercu obszaru, którego granice wyznaczają atrakcyjne turystycznie miejscowości takie jak  Zakopane, Rabka, Stary Sącz, Krynica, a także miasta Słowackie. W okolice Czorsztyna odwiedzających przyciąga między innymi Zamek w Niedzicy, ruiny zamku Czorsztyńskiego,  pobliskie niezwykle malownicze Trzy Korony, sławny spływ Dunajcem, lasy oraz gościnność  tutejszych górali. Impulsem dla rozwoju turystycznego gminy Czorsztyn stało się Jezioro Czorsztyńskie.

Odrobinę historii Czorsztyna

Historia wsi Czorsztyna jest ściśle związana z zamkiem obronnym i wiodącym tamtędy historycznym traktem z Polski na Węgry.

W XIII wieku wieś była lokowana przez osadników niemieckich sprowadzanych przez króla węgierskiego Andrzeja II. W roku 1246 właścicielem zamku został Piotr Wydżga, szlachcic ziemi krakowskiej herbu Janina. W 1433 r. husyci spalili zamek, który następnie odbudowano. W 1651 r. stał się ośrodkiem powstania chłopskiego Kostki Napierskiego. W latach 1768 – 1782 pełnił rolę punktu oporu konfederatów barskich. Po pożarze 1792r. zamek ulewał powolnej degradacji. W okresie panowania króla Kazimierza III Wielkiego zamek Czorsztyński został obwarowany murami.W 1818 roku Czorsztyn został zakupiony przez rodzinę Drohojowskich, która postawiła na rozwój Czorsztyna jako ośrodka letniskowego. W latach międzywojennych właściciele intensywnie rozbudowywali nowoczesne letnisko nazwane Nadzamcze.

W latach 1975-1998 został rozpoczęty i ostatecznie zrealizowany plan budowy zbiornika retencyjnego znanego obecnie jako Jezioro Czorsztyńskie, które zalało historyczne zabudowania wsi. Powstanie owego zbiornika zamknęło historię starego Czorsztyna mieszczącego się u podnóża Zamku Czorsztyńskiego oraz rozpoczęło historię nowego Czorsztyna powstałego z rozbudowy Czorsztyna Nadzamcze.

 

Atrakcje lokalne

Czorsztyn jest celem turystycznych wypraw od dziesiątek lat, gościli tu m.in. Władysław Orkan, Marszałek Piłsudski z córkami czy Melchior Wańkowicz.Zwolennicy aktywnego wypoczynku chętnie korzystają z górskiej turystyki konnej oraz specjalnie przygotowanych tras rowerowych. Jezioro Czorsztyńskie sprzyja uprawianiu licznych sportów wodnych takich jak nurkowanie, surfing, kajakarstwo, regaty żeglarskie. Na górskich drogach organizuje się rajdy samochodowe. Warto spróbować szybowania na lotniach i paralotniach. Dzięki górskiemu klimatowi i świetnie przystosowanym wyciągom w okolicy można uprawiać snowboarding i narciarstwo.  Organizowane są również regaty Bojerowe, a także liczne kuligi konne urządzane w blasku pochodni na malowniczych leśnych trasach.

Osada

By ludzie mogli cieszyć się w pełni urokami Czorsztyna inwestorzy postanowili nabyć działkę w tym rejonie i stworzyć tam osiedle o unikalnym charakterze. Szukanie odpowiedniego miejsca trwało prawie rok. Następnie postawiono na nowoczesny, ale jednocześnie pasujący do górskiego klimatu projekt architektoniczny domów, które mają się tam znaleźć.  Wybór padł na aluminium oraz duże powierzchnie szkła łączone z typowo góralskimi płazami i gontami.  Dzięki temu powstaną jedyne tego typu w regionie, luksusowe domy.

Każdy potencjalny klient może odwiedzić plac budowy, dlatego też w pierwszym etapie został przygotowany dom gościnny, który będzie otwarty dla przybywających, a jednocześnie zamieszkany, by ukazać w pełni jego funkcjonalność i klimat. Chcemy by nabywców już od pierwszego wejrzenia urzekła magia Osady – mówi Rafał Krzywda, Gazda Osady.

Dom gościnny zostanie wyposażony w saunę , jacuzzi, basen oraz szałas z paleniskiem, gdzie przyszli mieszkańcy będą mogli organizować sobie towarzyskie spotkania.  Domy będą stawiane równolegle, po pięć w rzędzie, z jednoczesnym zagospodarowaniem i aranżacją terenu wokół. Do wyboru każdy z nabywców ma 3 projekty domów o powierzchniach 126,35 mkw, 146,20 mkw oraz 157,80 mkw. Także nazwy projektów są ściśle powiązane z regionem, zostały nazwane tak jak okoliczne wioski: Mizerna, Maniowy, Kluszkowce.

Nabywca na samym początku dokonuje zakupu wybranej przez siebie działki, następnie decyduje się na konkretny model domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu może w pełni kontrolować postępy w budowie i dopasowywać dom do własnych potrzeb. Warto też wspomnieć, że każdy dom otrzyma własne imię pochodzące od szczytów gór, zwierząt, roślin, wydarzeń, miejsc czy sławnych postaci. Imię to waz z góralskim motto zostanie wygrawerowane na sosrębie, nad wejściem co ma zapewnić szczęście. Bezpieczeństwo natomiast zgodnie z tradycją ma zapewnić wmurowany w fundament kamień węgielny – dodaje Rafał Krzywda.Osada zapewnia przyjemne warunki do wypoczynku, ma stać się enklawą spokoju i relaksu. Niewątpliwie dzięki swojej specyfice, a przede wszystkim innowacyjnemu pomysłowi, będzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Times Square