Wystrój & Dekoracja

Share |
2018-10-01

Najważniejsze elementy oświetlenia salonu

Jeśli akurat jesteś na etapie planowania remontu lub urządzania mieszkania pewnie zastanawiasz się, jak najefektywniej rozplanować oświetlenie?

Poszczególne pomieszczenia mają swoje bardziej lub mniej doprecyzowane funkcje, ale jest jedno wnętrze, które zazwyczaj łączy w sobie wiele naszych dziennych aktywności. Mowa tu o salonie, który jest zarówno miejscem do pracy, relaksu, często połączony jest z aneksem kuchennym i pełni rolę jadalni, lub nawet Sali kinowej. Dlatego tak ważne jest przemyślane rozplanowanie oświetlenia, które wesprze poszczególne funkcje salonu i sprawi, że będzie nam się z niego łatwiej korzystało.

Musimy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach dotyczących oświetlenia. Po pierwsze musimy umieścić w salonie przynajmniej jedno źródło światła ogólnego. Taki rodzaj światła ma za zadanie stworzyć tło dla pozostałych, kierunkowych punktów świetlnych. Częściowo również zastępuje, lub uzupełnia w pomieszczeniu światło dzienne. Najczęściej za oświetlenie ogólne służy oprawa sufitowa. Jednak oświetlenie ogólne to dopiero początek pracy przy projektowaniu oświetlenia w salonie. Konieczne będzie umieszczenie także kilku innych punktów świetlnych. Na początek należy w pomieszczeniu wyznaczyć strefy, w których będziemy pracować, oglądać telewizję lub czytać książki. Właśnie te przestrzenie powinny posiadać niezależne punkty oświetleniowe. Miejsca pracy powinny być doświetlone wyjątkowo intensywnie. Można w tym celu zastosować oprawy typu downlight. Pozwolą one doświetlić wybraną przestrzeń, a jednocześnie luminescencja nie będzie ingerować w pozostałe części salonu. Jeżeli ulubionym zajęciem domowników jest czytanie w fotelu, postarajmy się, aby  znalazła się przy nim odpowiednio dobrana lampa ze światłem kierunkowym.

Strefa „telewizyjna powinna być oświetlona jedynie delikatnym światłem, najlepiej usytuowanym gdzieś z boku, aby nie raziło podczas oglądania filmów. Można też zastosować ściemniacz oświetlenia ogólnego. Z pewnością ważne jest również odpowiednie oświetlenie nad stołem, przy którym spożywamy posiłki. Powinno ono zapewniać równomierne lecz rozproszone oświetlenie całego stołu. Jeśli natomiast salon połączony jest z kuchnią, warto dobrze oświetlić blat roboczy. Kilka dodatkowych punktów oświetleniowych ze światłem kierunkowym ułatwi przygotowywanie posiłków. Mogą to być zarówno kinkiety, jak i różnego rodzaju downlighty czy inne oprawy sufitowe bądź podszafkowe.

 

Ważne jest aby oświetleni odpowiadało na wszystkie potrzeby użytkowników i dopasowywało się do ich trybu życia. W ofercie brytyjskiego producenta, Astro Lighting znajdziecie wszystkie potrzebne rodzaje opraw. Co więcej szlachetny i uznany na całym świecie design pozwoli zapewnić we wnętrzu oświetlenie nie tylko funkcjonalne, ale też pełne klasy i elegancji.

 

 

Astro Lighting